Dədə Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut irsi: Dastan mədəniyyəti, xalq nağılları və musiqisi
“Dədə Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut irsi: Dastan mədəniyyəti, xalq nağılları və musiqisi” 2018-ci ilin 26 noyabr – 1 dekabr tarixlərində Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin növbəti 13-cü sessiyasında qəbul edilmiş qərarla Azərbaycan, Türkiyə və Qazaxıstan ilə birgə çoxmillətli nominasiya kimi Bəşəriyyətin Qeyri-maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmişdir.
Dədə Qorqud/Qorqud Ata/Dədə Qorqudun epik mədəniyyəti, xalq nağılları və musiqisi on iki qəhrəmanlıq əfsanəsi, hekayə və nağılları və şifahi ifadələri, ifaçılıq sənətləri, mədəni kodlar və musiqi əsərləri vasitəsilə keçmişdən günümüzə gəlib çatan və ötürülən on üç ənənəvi musiqi əsərinə əsaslanır. . Dədə Qorqud hər bir hekayədə sözləri, musiqisi və hikmətli ifadələri doğum, evlilik və ölüm adət-ənənələrinə aid olan əfsanəvi və müdrik şəxsiyyət kimi təsvir edilir. Musiqi əsərlərində əsas intonasiyalar təbiət sədaları vasitəsilə Qopuz adlı musiqi alətindən istifadə edilərək yenidən yaradılır. Musiqilərinin hissələrində imitasiya əsərlərinin əsas xarakterik xüsusiyyətlərindəndir (məsələn, canavar ahlaması və ya qu quşunun notasının təqlidi). Musiqi əsərlərinin hamısı onları müşayiət edən epik hekayələrlə bir-birinə bağlıdır. Onun əsərləri qəhrəmanlıq, dialoq, fiziki və mənəvi sağlamlıq və birlik, təbiətə hörmət kimi sosial, mədəni və mənəvi dəyərləri əhatə edir və türkdilli toplumların tarixi və mədəniyyəti haqqında dərin bilikləri ehtiva edir. Bu əsərlər müxtəlif hallarda - ailə tədbirlərindən tutmuş milli və beynəlxalq festivallara qədər - aidiyyəti icma tərəfindən tətbiq edilir və dəstəklənir və buna görə də cəmiyyətdə yaxşı kök salaraq nəsillər arasında əlaqələrin yaramasına imkan yaradır.

Heritage of Dede Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut, epic culture, folk tales and music has been inscribed in 2018 on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity as multinational nomination at the 13th session of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage held in Port Louis, Republic of Mauritius.
The epic culture, folk tales and music of Dede Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut are based on twelve heroic legends, stories and tales and thirteen traditional musical compositions shared and transmitted across the generations through oral expressions, performing arts, cultural codes and musical compositions. Dede Qorqud appears in each story as a legendary figure and wise individual, a sage of minstrels whose words, music and expressions of wisdom relate to traditions of birth, marriage and death. In the musical compositions, the main intonations are reproduced using a musical instrument called the Kobyz through the sounds of nature, and imitation soundscapes are characteristic of this medium (such as the imitation of a wolf’s howl or a swan’s note). The musical compositions are all interconnected by the epic stories that accompany them. The element encompasses social, cultural and moral values such as heroism, dialogue, physical and spiritual wellness and unity as well as respect for nature, and contains profound knowledge about the history and culture of Turkic-speaking communities. It is practised and sustained by the community concerned on a wide variety of occasions – from family events to national and international festivals – and is therefore well-rooted in society, serving as a connecting thread between generations.