Azərbaycan YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin vitse-prezidenti seçilib
YUNESKO-nun mənzil qərargahında qurumun Ümumdünya İrs Komitəsinin növbədənkənar sessiyası keçirilib. Sessiyada komitəyə seçilmiş 12 yeni üzv ölkə də iştirak edib. Xatırladaq ki, Azərbaycan 2015-ci ildə dörd il müddətinə bu komitəyə üzv seçilib.
Növbədənkənar sessiyada Azərbaycan növbəti il üçün komitənin vitse- prezidenti seçilib, Bəhreyn, Braziliya, İspaniya, Zimbabve və Çin ilə yanaşı, komitənin Bürosuna üzv olub.
İrs Komitəsinin növbəti il üçün sədri Bəhreyn seçilib. Gələn il komitənin 42-ci sessiyasının Bəhreynin paytaxtı Manama şəhərində keçirilməsi planlaşdırılır. Ümumdünya İrs Komitəsi 1972-ci il mədəni və təbii abidələrin mühafizəsi üzrə YUNESKO Konvensiyasının effektiv icrası, mədəni və təbii abidələrin Dünya İrs Siyahısına daxil edilməsi, eləcə də bu abidələrin mühafizəsi və mədəni irsin qorunması üzrə digər önəmli qərarların verilməsinə cavabdeh olan təşkilatın önəmli qurumudur.
Ölkəmizin Büroya seçilməsi komitənin yuxarıdakı məsələlərlə bağlı qərarlarında, eləcə də komitə sessiyalarının gündəliyinin formalaşdırılmasında yaxından iştirak etmək imkanı yaradır.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın iki mədəni abidəsi - 2000-ci ildə İçərişəhər, 2007- ci ildə isə Qobustan qoruğu Ümumdünya İrs Komitəsi tərəfindən bu mötəbər siyahıya daxil edilib. Hazırda ölkəmiz tərəfindən yeni abidələrin bu siyahıya daxil edilməsi istiqamətində fəal iş aparılır.

Azerbaijan elected as vice-president of UNESCO World Heritage Committee
Azerbaijan has been elected as vice-president of the UNESCO World Heritage Committee for 2018 as an extraordinary session of the committee was held at the UNESCO headquarters.
The participants in the session included twelve newly elected member states. Azerbaijan was elected as a member of the committee for a four-year term in 2015. Azerbaijan joined the Bureau of the Committee along with Bahrain, Brazil, Spain, Zimbabwe and China.
Bahrain was elected as chair of the Heritage Committee for the next year and its capital city Manama will host the 42nd session of the committee.
The World Heritage Committee is responsible for the implementation of the World Heritage Convention, defines the use of the World Heritage Fund and allocates financial assistance upon requests from States Parties. It also decides on the inscription or deletion of properties on the List of World Heritage in Danger.
Two cultural monuments of Azerbaijan, Maiden Tower and Shirvanshah's palace the Old City complex and the Gobustan National Historical-Artistic reserve were included in the UNESCO World Heritage List.