Prezident Kitabxanasında “Azərbaycan–UNESCO əlaqələri” adlı elektron layihə hazırlanıb
Dekabrın 25-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasının hazırladığı “Azərbaycan – UNESCO əlaqələri” elektron layihəsi internet istifadəçilərinə təqdim edilib. Kitabxananın direktoru Mayıl Əhmədov bildirib ki, 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycan Respublikası bir sıra nüfuzlu beynəlxalq və regional təşkilatların üzvlüyünə daxil olub. Azərbaycanın üzv olduğu beynəlxalq təşkilatlar arasında UNESCO ilə - BMT-nin Elm, Təhsil və Mədəniyyət üzrə təşkilatı ilə əlaqələrə xüsusi önəm verilir.
BMT-nin ixtisaslaşmış təşkilatı olan UNESCO öz üzvlərinə dünya səviyyəli mütəxəssislərin, həmçinin elmi və pedaqoji kadrların hazırlanması, qlobal layihələrdə iştirak etmək və texniki yardımlardan bəhrələnmək imkanını verir. UNESCO, həmçinin xalqların təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığının genişləndirilməsində, maddi-mədəni irsinin qorunmasında müstəsna rol oynayır. UNESCO ilə əməkdaşlıq Azərbaycan Respublikasının xarici siyasətində əsas istiqamətlərdən birini təşkil edir.
Kitabxananın direktoru qeyd edib ki, Azərbaycanın UNESCO-ya üzv qəbul olmasından 25 il ötür. Azərbaycan bu quruma 1992-ci il iyulun 3-də üzv qəbul olunsa da, əlaqələrin genişləndirilməsi 1993-cü ilin ikinci yarısında ümummilli lider Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə qayıdışından sonra başlanıb. Azərbaycan-UNESCO əlaqələrinin inkişafında ən mühüm addım Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyevin Fransa Respublikasına 1993-cü ilin dekabrında ilk rəsmi səfəri çərçivəsində UNESCO-nun baş direktoru Federiko Mayorla görüşü zamanı atılıb. Görüş zamanı ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib və Memorandum imzalanıb.
1994-cü il fevralın 21-də Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin yanında Milli Komissiya yaradılıb. 2005-ci ildən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında fəaliyyət göstərən bu komissiyanın, həmçinin Parisdə də
UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyi var.
Daha sonra Mayıl Əhmədov qeyd edib ki, UNESCO ilə Azərbaycan Respublikası arasındakı əlaqələr Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. Mehriban Əliyeva hələ bu təşkilatın Xoşməramlı səfiri adına layiq görülməzdən əvvəl mədəniyyət sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti ilə həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq miqyasda rəğbət qazanmışdır. Milli mədəniyyətimizin qorunması və təbliği sahəsində geniş fəaliyyət göstərən Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə 1995-ci ildə Azərbaycan Mədəniyyətinin Dostları Fondu təsis olunub. Həmin fondun dəstəyi ilə müxtəlif
illərdə muğam müsabiqələri, uşaq musiqi festivalları, caz festivalı və s. digər mədəni tədbirlər keçirilib. Mehriban xanım Əliyevanın mədəniyyətə göstərdiyi qayğı ilə əlaqədar fəaliyyətinin böyük bir hissəsi 2004-cü ildə əsası qoyulan Heydər Əliyev Fondu ilə bağlıdır. Fond mütəmadi olaraq Azərbaycanda və xarici ölkələrdə tarixi, dini, mədəni abidələrin bərpası, məktəblərin, uşaq bağçalarının, səhiyyə ocaqlarının, elmi, mədəni və sosial mərkəzlərin açılması sahəsində, həmçinin Azərbaycan mədəniyyətini, qeyri-maddi mədəni irsini tanıtmağa yönələn layihələr və tədbirlər həyata keçirir. Mehriban xanım Əliyevanın ölkəmizin zəngin mədəniyyətinin qorunması, öyrənilməsi və tədqiqi sahəsində xidmətlərinə görə 2004-cü il avqustun 13-də bu qurumun Xoşməramlı səfiri adına layiq görülməsindən sonra UNESCO ilə Azərbaycan arasındakı əlaqələr daha sürətlə inkişaf etməyə başlamışdır.
Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın bir çox mədəni sərvəti dünyanın qeyri-maddi mədəni irs siyahısına salınıb. 2000-ci ildə Şirvanşahlar saray kompleksi və Qız Qalası da daxil olmaqla İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu, 2007-ci ildə isə Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu Dünya Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib. Azərbaycanın muğam ifaçılıq sənəti, aşıq sənəti, Novruz bayramı, Azərbaycan xalçası, tar ifaçılıq sənəti, Çövkən-Qarabağ atüstü oyun ənənəsi, Azərbaycan kəlağayısı, Lahıc misgərlik sənəti, Lavaş və bu ilin sonlarında isə Azərbaycan dolması və
kamança UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib. Mayıl Əhmədov qeyd edib ki, Azərbaycanın UNESCO-ya üzvlüyünün 25 illiyi
münasibətilə Prezident Kitabxanasının əməkdaşlarının hazırladıqları “Azərbaycan-UNESCO əlaqələri” adlı elektron resurs https://unesco.preslib.az/ domenində yerləşdirilib. Elektron resurs iki dildə - Azərbaycan və ingilis dillərində hazırlanıb.
Elektron resursun strukturu haqqında ətraflı məlumat verən kitabxananın direktoru bildirib ki, resurs 6 əsas bölmədən və 46 yarımbölmədən ibarətdir. Birinci bölmədə UNESCO-nun yaranması, nizamnaməsi, rəhbər və icraedici orqanları, üzv ölkələr və xoşməramlı səfirlər haqqında məlumat verilir. Xoşməramlı səfir Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətinin xronikası da bu bölmədə öz əksini tapıb. Resursun “Azərbaycan və UNESCO” adlı digər bölməsində Ümumdünya Maddi-Mədəni İrs Siyahısına daxil edilmiş “İçərişəhər” Tarixi-Memarlıq Qoruğu və Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğu haqında, Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycanın mənəvi inciləri və Dünya Sənəd İrsi “Dünya yaddaşı” reyestrinə daxil edilmiş əlyazmalar haqında və bu il “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi” siyahısına daxil edilmiş Şəki: sənətkarlıq və xalq yaradıcılığı haqqında geniş məlumatlar daxil edilib.
Elektron resursun digər bölməsi “UNESCO-nun yubiley tədbirləri” adlanır. Bu bölmədə Azərbaycan hələ Sovet İttifaqının tərkibində olarkən XX əsrin 60-cı illərindən UNЕSCО-nun fəaliyyətində aktiv iştirak etməsi, UNЕSCО tərəfindən 1967-ci ildə “Qafqaz xalqlarının ədəbiyyatı” seriyasından fransız dilində M.F.Axundzadənin komediyalarının nəşr edilməsi, “Dünya xalqlarının
musiqisi” seriyasından Azərbaycan muğamlarından ibarət val və audiokasetlərin buraxılması haqqında məlumatlar verilib. Həmin bölmədə, həmçinin müstəqillik illərində UNЕSCО tərəfindən Azərbaycanın görkəmli şair və yazıçılarının, alim və filosoflarının, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illik yubileyinin təntənəli mərasimlə qeyd edilməsi barədə materiallar öz əksini
tapıb. Azərbaycan Respublikasının UNЕSCО-nun beynəlxalq konvensiyalarına qoşulması barədə sənədlərin mətnləri elektron resursun “Beynəlxalq konvesiyalar” bölməsində toplanılıb.
“E-Kitablar” bölməsində Azərbaycan, rus və ingilis dillərində UNЕSCО-ya və Azərbaycanın mədəni irsinə aid 100-dək kitabın elektron versiyaları yerləşdirilib. Eyni zamanda, resursun hazırlanmasında istifadə olunmuş kitabların, dövri mətbuat materiallarının və saytların da siyahısı ayrıca verilib. Elektron resurs mütəmadi olaraq yenilənir.

Electronic project titled “Azerbaijan-UNESCO relations” launched by the Presidential Library
Electronic project titled “Azerbaijan-UNESCO relations” launched for internet users by the Presidential Library of Administrative Department of President of the Republic of Azerbaijan on December 25, 2017. The director of the library Mayil Ahmadov stated that, Republic of Azerbaijan became member of several prestigious international and regional organizations after restoring state independence in 1991. Azerbaijan highly values the relations with UNESCO among the international organizations which it is member to.
As a UN’s specialized organization, UNESCO gives its members the opportunity of training world-class specialists, scientific and pedagogical staff, and taking part in global projects and benefiting from the technical help. UNESCO also plays an exceptional role in broadening and developing partnership between the nations in the field of education, science and culture, and also in the protection of the tangible and intangible cultural heritage. Partnership with UNESCO is one of the main directions of the foreign policy of the Republic of Azerbaijan. The head of the library noted that it has been 25 years since Azerbaijan became member of UNESCO. Despite Azerbaijan’s joining this organization on July 3 rd 1992, the development of the relations expanded after the return of Heydar Aliyev to power in 1993. One of the most crucial steps taken in the development of the Azerbaijan-UNESCO relations was during Heydar Aliyev’s first official trip to France, where President of Azerbaijan met with the Director-General of UNESCO, Federico Mayor. Issues like broadening of the bilateral partnership and the development perspectives discussed in the meeting and a Memorandum signed, afterwards. National Commission established under the Ministry of Foreign Affairs of Republic of Azerbaijan On February 21, 1994. Operating under the President of Republic of Azerbaijan since 2005, this Commission also has a Permanent Delegation to UNESCO in Paris.
Mayil Ahmadov also noted that, relations between UNESCO and Azerbaijan are closely linked to the work of the First Vice President, the President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva. Before being honored as the Goodwill Ambassador, Mrs. Mehriban Aliyeva gained the affection both in local and international scale for her multidimensional work in the field of culture. With the initiative of protecting and promoting our national culture, Mrs. Mehriban Aliyeva established the Foundation of Friends of Azerbaijani Culture in 1995. Various Mugham competitions, children music festivals, jazz festivals and other cultural events have been organized with the support of that foundation. Major part of Mrs. Mehriban Aliyeva’s activities in the cultural field is linked to the Heydar Aliyev Foundation established in 2004. The foundation constantly works on projects that are engaged in restoration of the historical, religious and cultural monuments, opening new schools, kindergartens, and health centers, scientific, religious, cultural and social centers in Azerbaijan and in foreign countries, as well as realization of events and projects that are aimed to promote the intangible cultural heritage of Azerbaijan. Relations between UNESCO and Azerbaijan started to rapidly develop after Mrs. Mehriban Aliyeva was honored as the Goodwill Ambassador on August 13, 2004 for her services in protection, study and research of our country’s rich culture.
As a result of the activities of Mrs. Mehriban Aliyeva, many cultural heritages of Azerbaijan have been inscribed to the list of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve including the Complex of Shirvanshah’s Palace and Maiden Tower was inscribed on the World Heritage List in 2000 and Gobustan State Historical-Artistic Reserve was included to the World Heritage List in 2007.
Azerbaijani Mugam, The Art of Azerbaijani Ashiqs, Novruz, Traditional art of Azerbaijani carpet weaving, Craftsmanship and performance art of the Tar, a long-necked string musical instrument, Chovqan, a traditional Karabakh horse-riding game, Traditional art and symbolism of Kelaghayi, making and wearing women’s silk headscarves, Copper craftsmanship in Lahij,and Lavash making have been inscribed on the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity, including Azerbaijani Dolma and Kamancha in 2017. Mayil Ahmedov stated that, staff of Presidential Library has prepared an electronic resource titled “Azerbaijan UNESCO relations” on the occasion of Azerbaijan’s 25 years of membership to UNESCO, which is available in the following link: https://unesco.preslib.az/. The electronic resource is available in both Azerbaijani and English language.
Giving the information about the structure of the web site, head of the library stated that the web site consists of 6 sections and 46 sub-sections. The first section gives information about the establishment of UNESCO, its charter, head and its executive body, member countries and goodwill ambassadors. The Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva’s activities are also included in this section. The “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve, Gobustan State Historical-Artistic Reserve included in the List of the World Cultural Heritage, Azerbaijan’s cultural values included in the Representative List of the Intangible Cultural Heritage and Manuscripts included in the World Document Heritage of “Memory of the World Register”, as well as full information about the Shaki city included in the “Network of Creative Cities” can be found in the section named “Azerbaijan and UNESCO”.
Another section of the electronic resource is called “UNESCO Jubilee Events”. In this section you can find information about the active participation of Azerbaijan with UNESCO during the Soviet years in 1960’s, the publishing of the comedies of M.F.Akhundov from the series of “Literature of Caucasian States” in French in 1967 by UNESCO, and the gramophone records and audiocassette releases of Azerbaijani Mugham from the series of “World Nations Music”.
In the same section you can find materials about the ceremonial celebrations of the prominent poets and writers, scientists and philosophers of Azerbaijan during the independence years and celebration of 1300 jubilee of “Kitabi-Dede Qorqud” epos by UNESCO.
Information about the Azerbaijan’s joining the international conventions of UNESCO is gathered in the section titled “International conventions”.
Up to 100 books about Azerbaijan’s cultural heritage are available in the section titled “e-books” in Azerbaijani, Russian and English language. At the same time, list of books used in creating the resource in all, periodical press materials and the websites are given separately. The electronic resource is being constantly renewed.