Beynəlxalq Ana Dili Günü AMEA-da qeyd olunub
Fevralın 20-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) əsas binasında Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunan konfrans keçirilib. AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun təşkil etdiyi tədbirdə 21 fevral - Beynəlxalq Ana Dili Gününün tarixindən danışılıb, bu əlamətdar günün dünyada geniş qeyd olunduğu bildirilib.
İnstitutun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu Azərbaycan dilinin dövlət dili səviyyəsinə yüksəlməsində ulu öndər Heydər Əliyevin müstəsna tarixi xidmətlərini vurğulayıb. O, Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsinə və ölkədə dilçiliyin inkişafına dair Dövlət Proqramı haqqında” 2012-ci il 23 may tarixli Sərəncamının əhəmiyyətini qeyd edib, ana dilimizin inkişafına, təbliğinə, tətbiqinə, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artmasına xüsusi önəm verildiyini diqqətə çatdırıb. M.Nağısoylu Dilçilik İnstitutunda dilimizin inkişafı və təbliği istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən də bəhs edib.
Milli Məclisin deputatı, akademik Nizami Cəfərov, professor Buludxan Xəlilov ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin ana dilimizlə bağlı imzaladıqları sənədlərin dilimizin inkişafında mühüm rolundan danışıblar. Ana dilimizin inkişaf mərhələləri ilə bağlı fikirlərini bölüşən alimlər dilimizin saflığının daim qorunmasının və təbliğinin vacibliyini vurğulayıblar.
Konfransda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təranə Şükürlünün “Ana dil mənəvi varlığımızdır”, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Aysel Qəriblinin “Azərbaycan dili anlayışının tarixi”, Cahid Kazımovun “Virtual məkanda Azərbaycan dili” mövzularında məruzələri dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

International Mother Language Day has been celebrated in ANAS
A conference dedicated to the International Mother Language Day was held in the main building of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) on February 20. The event organized by the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS, discussed the history of February 21- International Mother Language Day and it was mentioned that this remarkable day was widely celebrated worldwide.
Director of the Institute, academician Mohsun Naghisoylu underlined the exceptional services of National Leader Heydar Aliyev in the promotion of the Azerbaijani language to the state language level. He underlined the importance of President Ilham Aliyev,s Order signed on 23 May, 2012 regarding the State program on the use of Azerbaijani language in accordance with the requirements of today’s world in the context of globalization and the development of linguistics in the country and highlighted the special attention paid to the development of our mother language, its promotion, implementation and expanding its status in the international arena. M. Naghisoylu also talked about the events organized at the Linguistics Institute, dedicated to the promotion and implementation of our language.
Member of Milli Majlis, academician Nizami Jafarov, Professor Buludkhan Khalilov spoke about the important Orders signed by the National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev in the development of our language. Scientists, who shared their views on the history of our mother language, underlined the importance of the constant protection of clarity of our language and its promotion.
Presentations of Ph.D. students, philologists Tarana Shukurlu's Mother language is our spiritual existence, Aysel Garibli's History of the Azerbaijani language; and Jahid Kazimovs Azerbaijani language in virtual space were listened and discussed at the conference.