ICOM Azərbaycan Milli Komitəsindən möhtəşəm Novruz layihəsi təqdim olunub
ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin təşəbbüsü, Azərbaycan Xalça Muzeyi və Qala Dövlət Tarix-Etnoqrafiya Qoruğunun təşkilatçılığı, Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin dəstəyi ilə Azərbaycan xalqının milli bayramı – Novruz bayramına həsr olunmuş maraqlı layihə həyata keçirilib.
Qala Arxeoloji-Etnoqrafik Muzey Kompleksində reallaşan layihə çərçivəsində Xalça Muzeyinin və Qala Qoruğunun xanım əməkdaşları tərəfindən Novruz bayramının atributlarından biri – şəkərburanın bişirilməsi üzrə ustad dərsi keçirilib. Bişirilən şirniyyatların kimsəsiz uşaq evlərinə paylanılması nəzərdə tutulub.
Layihə haqqında danışan ICOM Azərbaycan Milli Komitəsinin prezidenti Şirin Məlikovanın sözlərinə görə, burada əsas məqsəd xalqımızın milli adət- ənənələrini yaşatmaq, qədim bayramımız olan Novruz bayramının keçirilməsi zamanı qədimdən qalan, unudulmaqda olan bir sıra qayda-qanunları, mərasimləri yada salmaq, milli dəyərlərimizi gənc nəslə çatdırmaqdır. Həmçinin bu gözəl bayramın paylaşmaq, yardımlaşmaq, kütləvilik, birlik kimi əlamətlərini özündə əks etdirən adətlərinə diqqət çəkməkdir. “Hər bir azərbaycanlı üçün Novruz bayramı bahar fəslinin gəlişi, təbiətin oyanması ilə yanaşı, həm də xalqımızın birlik və paylaşmaq bayramı kimi
xarakterizə olunur. Çünki məhz bu bayramda qadınlar, qohumlar, qonşular bir araya gələrək şirniyyatlar, müxtəlif təamlar hazırlayar, daha sonra bir-birlərinə bişirdiklərindən pay-sovqat aparar, hamının süfrəsində mütləq bu şirniyyatlardan olardı. Milli-mədəni, maddi dəyərlərimizin qorunması və yeni nəslə çatdırılması muzey işçilərinin, bütövlükdə hər bir vətənpərvər vətəndaşın ən ümdə vəzifəsidir. Qeyd etmək istəyirəm ki, 2009-cu ildə Novruz bayramı dünyanın Qeyri-Maddi İrsi kimi UNESCO-nun siyahısına daxil edilib. Hazırda bu siyahıda bizim bir çox qeyri-maddi mədəni irs nümunələrimizlə birgə Novruz bayramı da yer alır. Bu uğur Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasətin və xalqımızın mədəniyyətinə göstərdiyi yüksək qayğısının nəticəsidir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və ISESCO- nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irsinin, milli adət-ənənələrimizin dünyada tanıdılması və təbliği istiqamətində gördüyü işlər bu uğurların qazanılmasında mühüm rol oynamışdır”, – deyə Şirin Məlikova bildirib.
Sonra muğam-trionun çıxışında təqdim olunan musiqi nömrələri tədbirə xüsusi ab-hava gətirib. 2015-ci il Beşinci “Muğam televiziya müsabiqəsi”nin qalibi Sədəf Budaqova, tarda Asəf Zeynallı adına Musiqi Kollecinin 4-cü kurs tələbəsi, Səid Rüstəmov adına müsabiqənin qalibi Fatimə Tahirzadə, kamançada Azərbaycan Milli Konservatoriyasının 1-ci kurs tələbəsi, respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatı Nəzrin Cəfərzadə çıxış ediblər. Onların ifalarında “Qarabağ” şikəstəsi, “Gülür ellər”, “Qarabağ” və digər bəstəkar mahnıları maraqla dinlənilib.

An interesting project dedicated to the national holiday of the Azerbaijani people - Novruz was organized by the initiative of ICOM Azerbaijan National Committee and the Azerbaijan Carpet Museum and the Gala State Historical Ethnographic Reserve, supported by the International Mugham Center.
A master class on the cooking of shekerbura - one of the attributes of the Novruz holiday was held by the women employees of the Carpet Museum and the Gala Reserve within the framework of the project, which took place at the Gala Archaeological and Ethnographic Museum Complex. Cooked sweets are intended to be distributed to orphanages.
Speaking about the project, Shirin Malikova, head of the ICOM Azerbaijan National Committee, said that the main goal here was to preserve national traditions of our people, to memorize some of the oldest, forgotten rules and ceremonies in the history of our ancient holiday Novruz and to transmit our national values to the younger generation. It is also important to draw attention to the traditions of this wonderful feast, which reflect the signs of sharing, helping, publicizing, and communion. "For every Azerbaijani, Novruz holiday is characterized, as the awakening of the spring season, as well as the celebration of unity and sharing of our people. Because at this holiday, women, relatives, neighbors come together to make sweets, different cookies and then share of what they cooked with each other. Protecting our national-cultural, tangible values and transmitting them to the new generations is the most important duty of museum workers, and of every citizen, as a whole. I want to point out that in 2009, Novruz was included in the list of UNESCO’s World Intangible Cultural Heritage. Nowadays this list includes Novruz Holiday, along with our many intangible cultural heritage examples. This success is the result of the successful policy pursued by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his care to the culture of our people. The work carried out by the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva to promote Azerbaijan's intangible cultural heritage and national traditions has played an important role in achieving these successes, said Shirin Melikova.
Then the musical numbers performed by the mugham trumpet brought special attention to the event. Winner of the 2015 Fifth Mugham TV Competition, Sadaf Budagova, 4th year student of Asaf Zeynalli Music College, winner of the competition named after Said Rustamov, Fatima tahirzade at tar, 1st year student of the National Conservatory of Azerbaijan, laureate of local and international competitions Nazrin Jafarzade in kamancha performed at the event. Their play "Karabakh Shikastasi", "Gülür Eller". "Karabakh" and other compositions were listened with great interest.