Bakıda “Azərbaycanın mədəni irsi UNESCO-da” adlı rəsm sərgisi açılıb
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümü münasibətilə “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi və “Arts Council Azerbaijan” qeyri-hökumət təşkilatının təşəbbüsü və təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının dəstəyi ilə “Azərbaycanın mədəni irsi UNESCO-da” adlı rəsm sərgisi açılıb. İçərişəhərdə yerləşən “Art Tover” rəsm qalereyasında keçirilən sərginin təşkil olunmasında əsas məqsəd ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın UNESCO ilə əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərin əhəmiyyətini ictimaiyyətə çatdırmaqdır.
Sərgidə çıxış edən “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin Elmi Mədəni Mərkəzinin direktoru Cavid Kazımov Ulu Öndərin müasir Azərbaycanın qurucusu olduğunu vurğulayaraq, onun Azərbaycan xalqının mədəni irsinə göstərdiyi diqqət və qayğıdan söz açıb.
Sonra çıxış edən Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri - UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov Ulu Öndərin əziz xatirəsinin silsilə tədbirlərlə yad edildiyini söyləyib. E.Sultanov Ulu Öndərin müasir Azərbaycan dövlətinin memarı olduğunu və ölkəmizdə qazanılan bütün nailiyyətlərin Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasətinin nəticəsi olduğunu vurğulayaraq deyib ki, ölkəmizin UNESCO ilə əlaqələrinin qurulmasında və inkişaf etdirilməsində Ümummilli Liderin xidmətləri əvəzedilməzdir. Natiq qeyd edib ki, dahi şəxsiyyətin diqqəti nəticəsində UNESCO-da Azərbaycan mədəniyyəti ilə bağlı müxtəlif tədbirlər keçirilib, Bakıda da bu beynəlxalq qurumun dəstəyi ilə müxtəlif tədbirlər təşkil olunub. E.Sultanov bildirib ki, Ümummilli Liderin 21 fevral 1994-cü il tarixli Sərəncamı ilə UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası yaradılıb. Azərbaycanın UNESCO-nun fəal üzvü olduğunu və artıq 26 ildir ki, ölkəmizin UNESCO dəyərlərinin təşviqində müstəsna rol oynadığını qeyd edən baş katib Azərbaycan ilə UNESCO arasında mövcud olan sıx əlaqələrin inkişafında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi xidmətlərinin olduğunu qeyd edib. E.Sultanov bildirib ki, bu gün ictimaiyyətə təqdim edilən sərgidə nümayiş olunan hər bir əsər xalqımızın zəngin mədəni irsini əks etdirir, istər muğam sənəti, tar, kamança alətlərimiz, istər aşıq sənəti, yaxud da xalça
sənətimiz, kəlağayımız, Qobustan qayaüstü abidələri, eləcə də tədbirimizin keçirildiyi İçərişəhərimiz qədim irsimizin parlaq nümunələridir. Sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar. Sərgi mayın 19-dək davam edəcək. Bu rəsm sərgisində yer alan əsərlər bir çox gənc və tanınmış rəssamların müxtəlif üslubda işlədikləri, zəngin və qədim mədəni irsimizi əks etdirən mövzular üzrə özünəməxsus tərzdə yaratdıqları əsərlərdən ibarətdir. Qeyd edək ki, ötən il də Azərbaycan Respublikasının UNESCO-ya üzvlüyünün 25 illiyi münasibətilə Bakıda keçirilmiş tədbir zamanı UNESCO- nun müvafiq siyahılarında yer alan Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinə həsr olunmuş rəsmlərdən ibarət sərgi təşkil olunub.

An exhibition titled "Cultural Heritage of Azerbaijan in UNESCO" opened in Baku
On the occasion of the 95th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, the exhibition opened with the initiative and organization of the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve and the Arts Council Azerbaijan (non-governmental organization) and support of National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO.
The main purpose of the exhibition, which was held in the “Art Tower” gallery in Icherisheher, was to convey the importance of the National Leader Heydar Aliyev’s services to the public in establishing and developing relations between Azerbaijan and UNESCO.
Director of Scientific Cultural Center of Icherisheher State Historical-Architectural Reserve Department Javid Kazimov highlighted that National Leader Heydar Aliyev is the founder of modern Azerbaijan and spoke about the attention and care he showed to the cultural heritage of the Azerbaijani people.
The Secretary-General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, Ambassador-at- Large of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Sultanov said that the great memory of the National Leader was reminiscent of many events. Emphasizing that the National Leader is an architect of the modern Azerbaijan and all the achievements gained in our country are the result of Heydar Aliyev's far-sighted policy, Elnur Sultanov said that the services of the National Leader in establishing and developing relations with UNESCO are indispensable. The speaker noted that as a result of the attention of the National Leader various events related to Azerbaijani culture held in UNESCO headquarter, as well as in Baku with the support of this international organization. E. Sultanov said that the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO was established by the Order of the National Leader on February 21, 1994. Noting that Azerbaijan is an active member of UNESCO and has been playing an important role in promoting UNESCO values ​​for 26 years, Secretary-General emphasized the special services of First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva in the development of close relations between Azerbaijan and UNESCO.
E. Sultanov said that the exhibition, presented today to the public, reflects the rich cultural heritage of our people, whether mugham art, tar, kamancha, ashig art or carpet weaving, Gobustan rock monuments, the Icherisheher, where our event is held, is a bright example of our ancient heritage.
Then the guests got acquainted with the exhibition.
The exhibition will last till May 19.
The art exhibition presented here are the result of works by many young and known artists who work in different styles and create a unique theme on topics reflecting our rich and ancient cultural heritage.
It should be noted that an exhibition of works on tangible and intangible cultural heritage of Azerbaijan included in the relevant UNESCO lists was organized during the event held in Baku last year on the occasion of the 25th anniversary of the Azerbaijan's membership to the UNESCO.