Ümumdünya İrs Komitəsinin 42-ci sessiyası öz işinə başlayıb
Bəhreyn Krallığının paytaxtı Manama şəhərində Ümumdünya İrs Komitəsinin 42-ci sessiyası öz işinə başlayıb.
Tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Anar Kərimov, UNESCO üzrə Milli Komissiyanın, Mədəniyyət Nazirliyinin və “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin nümayəndələri, eləcə də milli ekspertlər Rizvan Bayramov və Rəşad Allahverdiyev təmsil edirlər.
Sessiya çərçivəsində 1972-ci il Mədəni və Təbii İrsin Qorunması üzrə UNESCO Konvensiyasının effektiv icrası, Ümumdünya İrs Siyahısına yeni nominasiyaların daxil edilməsi, İrs abidələrinin mühafizəsi, İrs Fondunun büdcəsi və digər məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ötən il İrs Komitəsinin qərarı ilə yaradılmış İrs Fondunun Dayanıqlığı üzrə alt-komitəyə sədrlik etmiş və cari sessiyanın ilk günündə alt-komitənin nəticələri haqda hesabatı Komitə üzvlərinə təqdim etmişdir.

The 42nd session of the World Heritage Committee started its work
The 42nd session of the World Heritage Committee started its work in Manama, the capital of the Kingdom of Bahrain.
The event was attended by the Head of the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Anar Karimov, representatives of the National Commission for UNESCO, Ministry of Culture and ”Icherisheher” Administration of State Historical-Architectural Reserve, as well as national experts Rizvan Bayramov and Rashad Allahverdiyev.
The session will focus on the effective implementation of the 1972 UNESCO World Heritage Convention, inscription of new nominations on the World Heritage List, Protection of Heritage Monuments, Heritage Fund's budget and other issues.
It is worth to mention that Azerbaijan chaired the ad-hoc working group established by the decision of the World Heritage Committee last year and submitted to the Committee members report on the results of the working group on the first day of the current session.