“Azərbaycan qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin Dövlət Reyestri” elektron portalının təqdimatı olacaq
Oktyabrın 3-də Muzey Mərkəzində “Azərbaycan qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin Dövlət Reyestri” elektron portalının ictimaiyyətə təqdimatı keçiriləcək.
“Azərbaycan qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin Dövlət Reyestri”nin yaradılması Azərbaycan hökumətinin UNESCO-nun “Qeyri-maddi mədəni irsin qorunmasına dair” Konvensiyasından irəli gələn müddəaların həyata keçirilməsi istiqamətində gördüyü işlərin nəticəsidir.
Reyestrin yaradılmasında məqsəd Azərbaycanın qeyri-maddi mədəniyyət nümunələrini dövlət qeydiyyatına almaq, onların təbliğatını təşviq etmək, ermənilər tərəfindən mənimsənilməsinin qarşısını almaq üçün lazımi informativ bazanı formalaşdırmaqdır. Dövlət Reyestrinin elektron portalı Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irs nümunələri, onların daşıyıcıları və təşkilatlar haqqında məlumatı, həmçinin mədəniyyət sahəsində qəbul olunmuş milli və beynəlxalq sənədləri, qeyri-maddi irs sahəsindəki ən son yenilikləri, UNESCO siyahısındakı Azərbaycan mədəni irs nümunələrini, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi, münaqişəyə dair lazımi elmi ədəbiyyatı, foto və videomaterialları özündə ehtiva edir. Bundan əlavə, portalda Azərbaycan Respublikasının şəhər və rayonları, həmin bölgələrə məxsus qeyri-maddi irs nümunələri haqqında məlumatlar da öz əksini tapmışdır.
Reyestrin hazırlanmasında Mədəniyyət Nazirliyi ilə yanaşı bir çox qurumlar – AMEA-nın Folklor İnstitutu, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, Azərbaycan Aşıqlar Birliyi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi, Milli Kulinariya Mərkəzi, Dövlət Film Fondu, Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC), M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanası və digər təşkilatlar yaxından iştirak edib.

Electronic portal of “State Registry of Intangible Cultural Heritage Samples of Azerbaijan" will be presented
The presentation of the electronic portal of "State Registry of Intangible Cultural Heritage of Azerbaijan" will take place in the Museum Center on October 3.
Establishment of the "State Register of Intangible Cultural Heritage of Azerbaijan" is the result of Azerbaijan Government’s efforts to implement the provisions of the UNESCO Convention on the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
The goal of creating a registry is to register Azerbaijan’s intangible cultural samples, to promote them, to form the necessary information hub for preventing Armenians to confiscate them. The State Registry's electronic portal contains information about Azerbaijan's intangible cultural heritage samples, their carriers and organizations, as well as national and international documents adopted in the field of culture, the latest innovations in the field of intangible heritage, examples of Azerbaijan's cultural heritage in UNESCO list, Armenia-Azerbaijan conflict, necessary scientific literatures about the conflict, photographs and videos. In addition, the portal provides information on the intangible heritage samples of the cities and districts of the Republic of Azerbaijan.
Along with the Ministry of Culture, Institute of Folklore, Institute of Archeology and Ethnography, Institute of Architecture and Art, Azerbaijan Ashigs Union, National Azerbaijan History Museum, National Museum of Azerbaijan, Azerbaijan Carpet Museum, Azerbaijan State Museum of Musical Culture, The National Culinary Center, State Film Fund, Azerbaijan State Information Agency (AZERTAC), National Library of Azerbaijan named after M.F.Akhundzade and other organizations took part In the preparation of the registry.