İtaliya Prezident Sarayında Azərbaycan musiqilərindən ibarət konsert keçiriləcək
İtaliya Respublikası Prezidentinin Kuirinale Sarayının (Palazzo del Quirinale) Kapella Paolina zalında hər həftənin bazar günləri keçirilən, Rai Radio 3 ictimai radiosu ilə saat 11.50-də canlı yayımlanan məşhur “Kuirinale Konsertləri”nin (Concerti del Quirinale) 14 oktyabr buraxılışı Azərbaycan musiqisi konsertinə həsr olunacaq.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100 illiyi və muğamın UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin 10 illiyi münasibətilə Heydər Əliyev Fondu, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Azərbaycanın İtaliyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən konsertdə Azərbaycan və italyan musiqiçiləridən ibarət Belcan-Tar ansamblının ifasında Azərbaycan klassik musiqi nümunələri və Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərliyi ilə “Qarabağ” muğam ansamblının ifasında Azərbaycan muğamları və xalq mahnıları ifa olunacaq.
Eyni konsert proqramının, eləcə də 12 oktyabr tarixində İtaliyanın Abruzzo Regional Şurasının binası olan Emiçilo Sarayında (Palazzo dell’Emicilio) da təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, hər iki konsert haqqında İtaliya Respublikası Prezidentinin və Abruzzo Regional Şurasının internet səhifələrində məlumatlar yerləşdirilib.

A concert dedicated to Azerbaijani music will be performed at the Italian Presidential Palace
2018-10-11The 14th October edition of the famous "Concerti del Quirinale", which is broadcasted live on Rai Radio 3 public radio at 11.50 in the Capella Paolina hall of the Quirinale Palace of the President of the Italian Republic (Palazzo del Quirinale) will be dedicated to the Azerbaijani music.
Dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic and the 10th anniversary of inscription of Mugham on UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity and organized by Heydar Aliyev Foundation, National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO and Embassy of Azerbaijan to Italy, concert will include samples of Azerbaijani classical music with the participation of Belcan- Tar Azerbaijani and Italian musicians and Azerbaijani Mughams and folk songs performed by the ensemble "Garabagh" under the leadership of People's Artist Mansum Ibrahimov.
The same concert program will also be presented at the Palazzo dell'Emicilio in Italy's Abruzzo Regional Council on October 12.
It should be noted that both concerts have been posted on the websites of the President of the Republic of Italy and Abruzzo Regional Council.