Prezident İlham Əliyev UNESCO-nun baş direktorunun müavini ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 25-də UNESCO-nun baş direktorunun müavini Çu Sini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı UNESCO-nun baş direktorunun müavini Çu Sinin VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunda iştirakına görə minnətdarlığını bildirdi və bunu Azərbaycan-UNESCO əməkdaşlığının yaxşı nümunəsi kimi dəyərləndirdi. Azərbaycan ilə UNESCO əlaqələrinin güclü tərəfdaşlığa və zəngin tarixə malik olduğunu qeyd edən dövlətimizin başçısı uğurlu əməkdaşlığımızın davam etməsindən məmnunluğunu bildirdi. Azərbaycanın UNESCO-nun etibarlı tərəfdaşı olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Azərbaycan tərəfi ötən illər ərzində ölkəmizin tarixi, mədəni abidələrinin, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil olan tarixi yerlərin ümumbəşəri dəyərlərə çevrilməsi işində UNESCO-nun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirir. Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, bütün bunlar ölkəmizin bu təşkilatla uğurlu əməkdaşlığının bariz nümunəsidir. Prezident İlham Əliyev, eyni zamanda, Azərbaycanın tarixi və mədəniyyəti barədə məlumatların dünyaya yayılması ilə bağlı UNESCO tərəfindən görülən işlərə görə minnətdarlığını bildirdi.
Çu Sin, ilk növbədə, UNESCO-nun baş direktoru xanım Odri Azulenin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. O, VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun böyük əhəmiyyət daşıdığını qeyd etdi və bildirdi ki, Azərbaycan mədəniyyətlərarası dialoqla bağlı bu cür tədbirlərin keçirilməsi üçün nümunəvi bir məkandır. Azərbaycanın Şimal-Cənub, Şərq-Qərb istiqamətlərində mühüm nöqtədə yerləşdiyini vurğulayan Çu Sin bu tədbirin Bakıda keçirilməsini önəmli bir hadisə kimi dəyərləndirdi. Qonaq bildirdi ki, UNESCO Azərbaycanla əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirir və Azərbaycan dinamik fəaliyyəti ilə bu təşkilatın işinə böyük töhfə verir. Çu Sini, eyni zamanda, gələn il Bakıda UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin konfransının da keçiriləcəyini qeyd edərək bu tədbirin də önəm daşıdığını bildirdi.
Prezident İlham Əliyev UNESCO-nun baş direktorunun salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını xanım Odri Azuleyə çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Deputy Director-General of UNESCO Qu Xing.
President Ilham Aliyev thanked UNESCO Deputy Director-General Qu Xing for participating in the 6th Baku International Humanitarian Forum and described it as a good example of Azerbaijan-UNESCO cooperation. Noting that Azerbaijan-UNESCO relations enjoy strong partnership and rich history, the head of state hailed the successful continuation of bilateral cooperation. President Ilham Aliyev described Azerbaijan as UNESCO`s reliable partner. The President said Azerbaijan is grateful to UNESCO as the country`s historical and cultural monuments as well as historical sites, which are included in the UNESCO Intangible Cultural Heritage List, became common universal assets. The head of state said that all this clearly demonstrates the successful cooperation existing between Azerbaijan and UNESCO. President Ilham Aliyev also hailed promotion of Azerbaijan’s history and culture around the world through UNESCO’s activity.
Qu Xing extended UNESCO Director-General Audrey Azoulay’s greetings to the head of state. He highlighted the importance of the 6th Baku International Humanitarian Forum. Qu Xing noted that Azerbaijan is an ideal place for organizing this kind of intercultural dialogue. Emphasizing that Azerbaijan is located at the crossroads between the North and the South and also the West and the East, Qu Xing hailed the 6th Baku International Humanitarian Forum as a landmark event. He mentioned that UNESCO highly appreciates its cooperation with Azerbaijan, noting the country`s enormous contribution to the work of this organization with its dynamic activities. Noting that Baku will host the UNESCO World Heritage Committee conference next year, Qu Xing stressed the importance of this event.
President Ilham Aliyev thanked for the UNESCO Director-General’s greetings and asked Qu Xing to extend his greetings to Audrey Azoulay.