Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin növbəti 13-cü sessiyası öz işinə başlamışdır
2018-ci ilin 26 noyabr – 1 dekabr tarixlərində Mavriki Respublikasının paytaxtı Port Luis şəhərində UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin növbəti 13-cü sessiyası öz işinə başlamışdır.
Sessiyanın iclasında Komitənin qarşısında duran cari məsələlərin, gələcək fəaliyyətin, eyni zamanda UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Reprezentativ, Təcili Qorunmaya Ehtiyacı olan siyahılarına daxil edilməsi nəzərdə tutulan nominasiyaların müzakirəsi və milli hesabatların qəbul edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Ramiz Həsənovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti sözügedən tədbirdə iştirak edir.
Sessiyanın açılışında çıxış edən R.Həsənov bu ilin iyun ayında Azərbaycanın sözügedən komitənin üzvü seçildiyini qeyd edərək seçkilər zamanı ölkəmizə dəstək verən üzv ölkələrə təşəkkürünü bildirdi.
R.Həsənov qeyd etdi ki, Azərbaycan 2008-2014-cü illərdə sözügedən komitənin üzvü olmuş və 2013-cü ildə UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin 8-ci sessiyasına müvəffəqiyyətlə ev sahibliyi etmişdir.
Nazir müavini universal mədəni dəyərlərin qorunmasına daim səy göstərən Azərbaycanın 2003-cü il Konvensiyasının effektiv həyata keçirilməsində maraqlı olduğunu qeyd etdi və bu sahədə verdiyi töhfələrinə görə üzv ölkələrə, ekspertlərə və UNESCO Katibliyinə öz təşəkkürünü ifadə etdi.
UNESCO-Azərbaycan əlaqələrindən danışan R.Həsənov, bu əlaqələrin inkişaf etdirilməsində və daha intensiv və dinamik səviyyəyə çatdırılmasında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın dəyərli xidmətlərini vurğuladı. Mehriban xanım Əliyevanın yorulmaz səyləri nəticəsində, Azərbaycanın maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin UNESCO-nun müvafiq siyahılarında yer aldığı diqqətə çatdırdı.
Sonda, nümayəndə heyətinin rəhbəri Azərbaycanın 2018-2022-ci il Komitə üzvlüyü dövründə Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Konvensiyanın daha da səmərəli həyata keçirilməsində üzv ölkələrlə konstruktiv əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq şəklində öz zəngin təcrübəsini paylaşmaq səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd etdi.
Qeyd olunmalıdır ki, iclas zamanı Azərbaycanla bağlı bir sıra məsələlərin, o cümlədən Təcili Qorunmaya Ehtiyacı olan Qeyri-maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilməsi üçün Komitəyə təqdim olunmuş Yallı (Köçəri, Tənzərə), Naxçıvanın ənənəvi qrup rəqsləri” adlı nominasiya, UNESCO-nun Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilməsi üçün  Komitəyə təqdim edilmiş Azərbaycan, Türkiyə və Qazaxıstan ilə birgə “Dədə Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut irsi: Dastan mədəniyyəti, xalq nağılları və musiqisi” adlı çoxmillətli nominasiya və “Çovqan – ənənəvi Qarabğ atüstü oyunu” ilə bağlı milli hesabatımızın müzakirəsi nəzərdə tutulmuşdur.
Qeyd olunmalıdır ki, sözügedən nominasiya sənədləri və milli hesabat  Mədəniyyət Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin birgə əməkdaşlığı ilə təqdim edilib.

The 13th Session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage started its work in Port Louis, the capital of the Republic of Mauritius
The 13th session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage has started in Port Louis, the capital of the Republic of Mauritius on November 26 - December 1, 2018.
The sessions will focus on the current issues facing the Committee, future activities, as well as the nominations to be included in UNESCO Representative List, List of Urgent Safeguarding, and the adoption of national reports.
The delegation led by Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Ramiz Hasanov is attending the event.
Speaking at the opening of the session, R.Hasanov noted that Azerbaijan was elected a member of the committee in June this year and thanked member states for supporting our country during the elections, R. Hasanov noted that Azerbaijan was a member of the committee in 2008-2014 and successfully hosted the 8th session of the UNESCO Intergovernmental Committee for the Safeguarding of Intangible Cultural Heritage in 2013.
The Deputy Minister stressed that as a country which always strives for the protection of the universal cultural heritage, Azerbaijan attaches a great importance for the effective implementation of the 2003 Convention and highly appreciate invaluable work and contributions done so far by member states, expert community and the Secretariat in implementing principles and aims of the 2003 Convention.
Speaking about the UNESCO-Azerbaijan relations, R.Hasanov underlined the valuable contribution of Her Excellency Madame Mehriban Aliyeva, First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation and UNESCO Goodwill Ambassador, to bringing this cooperation to even more intensive and dynamic level. Thanks to Mehriban Aliyeva's tireless efforts, elements of the tangible and intangible cultural heritage of Azerbaijan were inscribed on the relevant UNESCO lists.
Finally, the head of the delegation emphasized that as a member of the Committee for the period of 2018-2022, Azerbaijan will spare no efforts to the protection of the intangible heritage of humanity and share its rich experience, through constructive engagement with member states in the spirit of partnership and cooperation for better implementation of the objectives of the Convention on the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage.
It should be noted that number of issues related to Azerbaijan, such as the nomination of "Yalli (Kochari, Tenzere), traditional group dances of Nakhchivan" submitted to the Committee for inscription on the List of Intangible Cultural Heritage in Need of Urgent Safeguarding, a multinational nomination "Heritage of Dede Qorqud/ Korkyt Ata/ Dede Korkut, epic culture, folk tales and music" jointly submitted by Azerbaijan, Turkey and Kazakhstan for the inscription on the Representative List of Intangible Cultural Heritage and national report "Chovqan, a traditional Karabakh horse-riding game in the Republic of Azerbaijan" will be discussed during the session.
It should be mentioned that the nomination documents and the national report were submitted jointly by the Ministry of Culture, Ministry of Foreign Affairs and the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO.