Bakı UNESKO-nun “Yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi” siyahısına daxil edilib
AZƏRTAC xəbər verir ki, Mədəniyyət və Xarici İşlər nazirliklərinin, Azərbaycan Respublikasının UNESKO yanındakı daimi nümayəndəliyinin səyləri nəticəsində Bakı şəhəri şəbəkənin “dizayn” tematikası üzrə siyahıya salınıb.
Bu il 31 oktyabr - Dünya Şəhərlər Günü münasibətilə UNESKO 48 ölkədən 66 şəhəri “yaradıcı şəhərlər şəbəkəsi”nə daxil edib.
Bu şəbəkə inkişafını yaradıcılıq - musiqi, sənət və sənətkarlıq, dizayn, kino, ədəbiyyat, rəqəmsal incəsənət və qastronomiya üzərində quran şəhərləri bir araya gətirir. Şəbəkə innovasiya və yaradıcılığı yeni şəhər strategiyasının davamlı və daha inklüziv inkişafının əsas faktoru hesab edir.
UNESKO-nun yaradıcı şəhərləri mədəniyyəti inkişaf strategiyalarının əsas qayəsi kimi götürərək ən yaxşı təcrübələrini bölüşürlər. 2004-cü ildən bəri şəbəkə üzvlərinin yaradıcı potensialı yeddi tematika üzrə müəyyən olunur: incəsənət və sənətkarlıq, xalq sənəti, dizayn, kinematoqrafiya, qastronomiya, ədəbiyyat, media və musiqi. Hazırda şəbəkəyə 246 şəhər daxildir.

2019-10-31 Baku, capital of Azerbaijan, has been included in United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO’s) Creative Cities Network for Design.
It was among 66 cities from 48 countries that were designated as UNESCO Creative Cities for October 31, 2019, as the World Cities Day.
Before, Sheki region of Azerbaijan was included in UNESCO`s Creative Cities Network list in 2017, designated as a creative city thanks to its crafts and folk art.
UNESCO launched the Creative Cities Network project in 2004, which is aimed at promoting and developing cooperation among cities by identifying creativity found within and viewing it as a major factor in their urban development.
It includes cities within its seven creative fields (Crafts and Folk Art, Design, Film, Gastronomy, Literature, Media Arts and Music). It strengthens cooperation with and among cities that have recognized creativity as strategic factor of sustainable development in regards with the economic, social, cultural and environmental aspects.