Azərbaycan UNESCO-nun Silahlı münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə Komitəsinə üzv seçilib
2021-ci il noyabrın 30–dan dekabrın 1-dək UNESCO-nun Silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin mühafizəsi üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının İkinci Protokoluna tərəf dövlətlərin 9-cu iclası keçirilib.
Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Mətbuat xidməti idarəsindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, iclas çərçivəsində noyabrın 30-da UNESCO-nun Silahlı münaqişələr zamanı Mədəni Mülkiyyətin Qorunması üzrə Komitəsinə seçkilər keçirilib. Komitə üzvlüyünə Azərbaycan Respublikasının da namizədliyi irəli sürülüb və səsvermədə iştirak edən dövlətlərin mütləq əksəriyyətinin dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikası növbəti 4 il müddətinə Komitəyə üzv seçilib.
Xatırladaq ki, bir müddət bundan əvvəl Azərbaycan Respublikası 2021-2025-ci illər üzrə UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına da üzv seçilib.
Hər iki seçkilərdə əldə edilmiş yüksək səs sayına əsaslanan qələbələr Azərbaycanın UNESCO dəyərlərinə sadiqliyinin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən təqdir edilməsinin göstəricisidir.

Azerbaijan has been elected a member of the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict
2021-12-02
The 9th meeting of the States Parties to the Second Protocol to the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict was held during November 30 and December 1, 2021.
Elections to the UNESCO Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict were held on November 30 during the meeting. The Republic of Azerbaijan was also nominated for membership in the Committee. Accordingly, Azerbaijan was elected a member of the Committee for the next 4 years with the support of the absolute majority of the states participating in the voting process.