Azərbaycanın “Böyük Qafqaz Biosfer Rezervi” UNESCO-nun Dünya Biosferlər Rezervi Şəbəkəsi Siyahısına daxil edilib
Paraqvay Respublikasının Hernandarias şəhərində UNESCO-nun İnsan və Biosfer Proqramının Beynəlxalq Əlaqələndirmə Şurasının 38-ci sessiyası keçirilir. Azərbaycan da bu Şuranın üzvüdür.
Azərbaycanın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyindən AZƏRTAC-a verilən məlumata görə, sessiyada ölkəmiz Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Sessiyanın bugünkü iclası çərçivəsində komitə üzvlərinin yekdil qərarına əsasən, Azərbaycanın “Böyük Qafqaz Biosfer Reservi” nominasiya faylı UNESCO-nun Dünya Biosfer Rezervləri Şəbəkəsinə daxil edilib. Bu ərazi Azərbaycanın Dünya Biosfer Rezervləri Şəbəkəsinə daxil edilən ilk ərazisidir.

Azerbaijan's “Greater Caucasus Biosphere Reserve” inscribed on UNESCO's World Network of Biosphere Reserves
The 38th session of UNESCO's Man and the Biosphere Programme (MAB) International Coordinating Council is currently underway in Hernandarias, Paraguay, with Azerbaijan participating as a member of the Council.
Azerbaijan is represented at the session by delegates from the Ministry of Ecology and Natural Resources and the country's Permanent Delegation to UNESCO.
As part of the proceedings, the committee members unanimously approved the nomination dossier of Azerbaijan's Greater Caucasus Biosphere Reserve for inclusion in UNESCO's World Network of Biosphere Reserves. This marks the first Azerbaijani site to be admitted to the World Network of Biosphere Reserves.
UNESCO's World Network of Biosphere Reserves includes 784 biosphere reserves in 142 countries worldwide.