Bakıda “Mədəniyyətlərarası dialoq və etnik özünəməxsusluq” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək
Mayın 5-6-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Mədəniyyətlərarası dialoq və etnik özünəməxsusluq” adlı beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Muzeydən AZƏRTAC-a bildirilib ki, konfrans Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun dəstəyi ilə baş tutacaq.
Çağdaş dünyada hər bir xalqın mədəni özünəməxsusluğunu, milli-mənəvi dəyərlər sistemini, maddi irsini, tarixi yaddaşını qoruması qarşıda duran mühüm vəzifələrdəndir. Görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev bu sahədə, o cümlədən Azərbaycan xalqının milli kimliyinin mühafizəsi, adət-ənənələrinin yaşadılmasında muzeylərin rolunu nəzərə alaraq, onların inkişafı istiqamətində mühüm işlər görüb, sözügedən məsələləri siyasi fəaliyyəti müddətində daim ön planda saxlayıb.
Bunu nəzərə alaraq, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində keçiriləcək konfransda “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin milli-mənəvi dəyərlərin dirçəldilməsində rolu”, “Etnik müxtəliflik və mədəniyyətlərarası dialoq”, “Xalq sənətkarlığının dirçəlməsində etnoqrafik muzeylərin rolu”, “Qloballaşma dövründə etnik mədəniyyətin əksi”, “Lokal etnik qrupların ənənəvi mərasim mədəniyyəti” mövzularını əhatə edən məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.
Beynəlxalq tədbirə Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Macarıstan, Özbəkistan, Polşa, Rumıniya, Cənubi Koreya və Yaponiyadan muzey rəhbərləri və tədqiqatçılar qatılaraq elmi məruzələrlə çıxış edəcək.
İkigünlük konfransda akademik sessiyalarla yanaşı, qonaqlar üçün xüsusi mədəni proqram da nəzərdə tutulub.

International conference “Intercultural Dialogue and Ethnic Identity” to be held in Baku
An international scientific conference “Intercultural Dialogue and Ethnic Identity” dedicated to the 100th Anniversary of National Leader Heydar Aliyev will be held on May 5-6, 2023 at the Azerbaijan National Carpet Museum.
The conference will be organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum, with the support of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO and the Baku Yunus Emre Institute.
In the modern world, protection of cultural uniqueness, national-moral value system, material heritage, and historical memory is one of the most important tasks that stand in front of every nation. An outstanding statesman Heydar Aliyev made an invaluable contribution into the direction. Taking into account the role of museums in preservation of national identity and traditions of the Azerbaijani people, H.Aliyev did a lot for the museums development. During his political activity, he always considered cultural issues as one of the founding ones among state activities.
Taking this into account, at the conference to be held as part of the “Year of Heydar Aliyev”, “The Role of National Leader Heydar Aliyev in the Revival of National and Spiritual Values”, “Ethnic Diversity and Intercultural Dialogue”, “The Role of Ethnographic Museums in the Revival of Folk Art”, “The Reflection of Ethnic Culture in the Era of Globalization” reports covering the topics of “Traditional Ceremonial Culture of Local Ethnic Groups” will be heard and discussions will be held.
Museums directors and researchers from Azerbaijan, Turkey, Georgia, Estonia, Kazakhstan, Hungary, Uzbekistan, Poland, Romania, South Korea, and Japan will participate and delover scientific speeches in the international event.
Along with the academic sessions, the two-day conference also includes a special cultural program for the guests.