Ceyhun Bayramov: Azərbaycan UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısında ön sıralarda yer alır
Azərbaycanın UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısında 24 elementlə dünyada ön sıralarda yer alır.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçirilən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının (UNESCO) Baş Konfransının 43-cü sessiyasında çıxışı zamanı bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxışında Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində dağıdılmış mədəni irsinin bərpasının hökumətin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb, bu prosesdə minalanmış ərazilərin böyük maneə yaratdığını qeyd edib.

“Azerbaijan ranks high globally with 24 elements included in UNESCO's Intangible Cultural Heritage List,” said Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov during his speech at the 43rd session of the UNESCO General Conference held in Samarkand, Uzbekistan.
The minister emphasized that the restoration of the destroyed cultural heritage in Azerbaijan’s liberated territories remains one of the government’s key priorities, noting that the presence of mines poses a major obstacle to this process.