Fərid Qayıbov: Azərbaycan UNESCO-nun idman gündəliyinə xüsusi töhfələr verib
UNESCO-nun Bədən Tərbiyəsi və İdman üzrə Hökumətlərarası Komitəsinin (CİGEPS) növbəti sessiyası təşkilatın mənzil qərargahında öz işinə başlayıb.
Nazirliyin mətbuat xidmətindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, iclasın açılış hissəsində Komitənin 2022-2023-cü illər üzrə sədri qismində gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov çıxış edib.
O, Çilinin idman nazirini bu vəzifəyə seçilməsi münasibətilə təbrik edərək, Komitənin son dörd ildəki fəaliyyəti barədə məlumat verib. Azərbaycanın UNESCO-nun idman gündəliyinə xüsusi töhfələr verdiyini bildirən F.Qayıbov ötən il iyunun 26-29-da Bakıda 110 ölkənin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən MİNEPS VII konfransının uğuru haqqında danışıb. Nazir “Fit for Life” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycanda həyata keçirilən layihələrdən də bəhs edib.
İclasda iştirak edən UNESCO Baş direktorunun Sosial və Humanitar elmlər üzrə müavini Qabriela Ramos, Komitənin yeni sədri, Çilinin idman naziri Xayme Pizarro və bir sıra digər üzv ölkələr Azərbaycana uğurlu sədrliyə, MİNEPS VII konfransının yüksək təşkilinə görə təşəkkür ediblər.
Fərid Qayıbov Parisə səfəri çərçivəsində, həmçinin Q.Ramosla görüş keçirib. Görüşdə ölkəmizin UNESCO-dakı səfiri Elman Abdullayev də iştirak edib.

Farid Gayibov: Azerbaijan has made special contributions to UNESCO's sports agenda
2024-04-03The next session of UNESCO's Intergovernmental Committee for Physical Education and Sport (CIGEPS) has commenced at the organization's headquarters.>
The Press Service of the Ministry informed AZƏRTAC that during the opening segment of the session, Minister of Youth and Sports Farid Qayibov delivered a speech as the chairperson of the Committee for the years 2022-2023.>
He congratulated Chile's Minister of Sports on his appointment to the position and provided information about the Committee's activities over the past four years. Farid Qayibov highlighted Azerbaijan's contributions to UNESCO's sports agenda, mentioning the success of the MINEPS VII conference held in Baku from June 26-29 last year, with participation from representatives of 110 countries. The Minister also discussed projects implemented in Azerbaijan under the "Fit for Life" initiative.>
At the meeting, UNESCO's Assistant Director-General for Social and Human Sciences, Gabriela Ramos, the new chair of the Committee, Chile's Minister of Sports Jaime Pizarro, and several other member countries thanked Azerbaijan for its successful chairmanship and the excellent organization of the MINEPS VII conference.>
During his visit to Paris, Farid Qayibov also held a meeting with Gabriela Ramos. Azerbaijan's ambassador to UNESCO, Elman Abdullayev, was also present at the meeting.