Fikrət Əmirovun və Hacı Zeynalabdin Tağıyevin yubileyləri UNESCO-da qeyd ediləcək
Dünya şöhrətli Azərbaycan bəstəkarı Fikrət Əmirovun və böyük xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin yubileyləri UNESCO-nun yubileylər proqramına daxil edilib.
Fikrət Əmirov
AZƏRTAC xəbər verir ki, Parisdə keçirilən UNESCO-nun 41-ci Baş Konfransı çərçivəsində Azərbaycanın iki tarixi şəxsiyyəti – mesenat H.Z.Tağıyevin (1823–1924) anadan olmasının 200 illiyi və bəstəkar Fikrət Əmirovun (1922–1984) 100 illiyi UNESCO-nun 2022-2023-cü illər üzrə yubileylər proqramına salınıb və bu yubileylərin UNESCO səviyyəsində beynəlxalq miqyasda qeyd edilməsi təsdiq edilib.
Hacı Zeynalabdin Tağıyev
Qeyd edək ki, Azərbaycanın dahi şəxsiyyətləri və ölkəmizin tarixi-mədəni irsi ilə bağlı əlamətdar hadisələrin UNESCO səviyyəsində qeyd edilməsi ənənəsi uzun illərdir davam edir və bununla bağlı Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən xüsusi nominasiya sənədləri hazırlanır. Bu il də Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi, UNESCO yanında Daimi Nümayəndəlik və UNESCO üzrə Milli Komissiyanın birgə fəaliyyəti nəticəsində yubileylərlə bağlı müvafiq nominasiya sənədləri UNESCO-ya təqdim olunub. Baş Konfrans tərəfindən təsdiq olunmuş yubileylər siyahısında Azərbaycanın iki dahi şəxsiyyətinin adının yer alması ölkəmizin UNESCO-da və ümumilikdə beynəlxalq miqyasda nüfuzunun daha bir göstəricisidir.
Xatırladaq ki, cari ilin noyabrında UNESCO səviyyəsində Azərbaycanla bağlı əlamətdar hadisələr baş verib. Lənkəran şəhəri UNESCO-nun Yaradıcı Şəhərlər Şəbəkəsinə daxil edilib, Azərbaycan UNESCO-nun İcraiyyə Şurasına üzv seçilib, həmçinin ölkəmiz UNESCO-nun 41-ci Baş Konfransının Mədəniyyət Komissiyasına sədrlik edib. Fikrət Əmirovun və Hacı Zeynalabdin Tağıyevin yubileylərinin UNESCO proqramına salınması da bu əlamətdar hadisələrin davamıdır.

The anniversaries of Fikrat Amirov and Haji Zeynalabdin Tagiyev were celebrated at UNESCO
The anniversaries of famous Azerbaijani composer Fikrat Amirov and great philanthropist Haji Zeynalabdin Tagiyev have been included in the UNESCO anniversary program.
AZERTAG reports that within the framework of the 41st General Conference of UNESCO in Paris, the 200th anniversary of the birth of Azerbaijani philanthropist H.Z. Tagiyev (1823–1924) and the 100th anniversary of famous Azerbaijani composer F. Amirov (1922–1984) were included in the UNESCO program of anniversaries for 2022-2023, and it was approved that these anniversaries will be celebrated at the UNESCO level in the international arena.
It should be noted that the tradition of celebrating significant events related to the great personalities of Azerbaijan and the historical and cultural heritage of our country at the UNESCO level has been going on for many years, and in this context, special nomination documents are prepared by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. This year, as a result of joint activities of the Ministry of Culture, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Permanent Mission to UNESCO and the National Commission for UNESCO, the relevant nomination documents for the anniversaries were submitted to UNESCO. The inclusion of two great personalities of Azerbaijan in the list of anniversaries has been approved by the General Conference, which is another indicator of our country's prestige in UNESCO and in the international arena in general.
The significant events related to Azerbaijan took place at the UNESCO level in November 2021. Lankaran has been included in the UNESCO Network of Creative Cities, Azerbaijan has been elected a member of the UNESCO Executive Board, and our country has chaired the Culture Commission of the 41st General Conference of UNESCO. The inclusion of the anniversaries of Fikrat Amirov and Haji Zeynalabdin Tagiyev in the UNESCO program is a continuation of these significant events.