TÜRKSOY-a üzv ölkələrin UNESCO üzrə Milli Komissiyalarının Bakıda iclası işə başlayıb
Aprelin 7-də UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY), ADA Universiteti və Universitetin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə TÜRKSOY-a üzv ölkələrin UNESCO üzrə Milli Komissiyalarının 9-cu İclasının açılış mərasimi keçirilir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, açılış mərasimində nazirlər, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) Baş katibinin, UNESCO üzrə Türkiyə Milli Komissiyasının prezidentinin, UNESCO üzrə Milli Komissiyaların baş katibləri və səfirlər iştirak edirlər.
İclas çərçivəsində TÜRKSOY-a üzv ölkələrin UNESCO üzrə Milli Komissiyalarının 9-cu dövr sədrliyi Türkiyə Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasından Azərbaycan Respublikasının UNESCO üzrə Milli Komissiyasına ötürüləcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, 2023-cü il Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində keçiriləcək bağlanış mərasimində sözügedən iclasın yekun bəyanatı qəbul ediləcək.

9th meeting of UNESCO National Commissions of TURKSOY member states gets underway in Baku
The 9th meeting of the National Commissions for UNESCO of the TURKSOY Member States co-organized by Azerbaijan’s National Commission for UNESCO under the President of the Republic of Azerbaijan, the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY), ADA University and the Institute for Development and Diplomacy (IDD) of the University, has kicked off in Baku.
TURKSOY Secretary General, President of Turkish National Commission for UNESCO, Secretary Generals of the Nationals Commission for UNESCO and ministers are attending the opening ceremony.
During the meeting, the chairmanship of the National Commissions for UNESCO of TURKSOY member states will be transferred from Turkish National Commission for UNESCO to Azerbaijan’s National Commission for UNESCO.
The closing ceremony of the meeting, to be held in Shusha, the cultural capital of the Turkic world in 2023, will feature the adoption of the final declaration.