Azərbaycan YUNESKO-nun İnsan və Biosfer Proqramının Beynəlxalq Koordinasiya Şurasının 29-cu sessiyasında təmsil olunub
2017-06-12
UNESCO–nun “İnsan və biosfera” Proqramı (MAB) Beynəlxalq Koordinasiya Şurasının 29-cu sessiyası Parisdə, qurumun baş qərargahında işə başlayıb.
Ölkəmizi tədbirdə UNESCO yanında daimi nümayəndəliyimizin rəhbəri səfir Anar Kərimov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru akademik Urxan Ələkbərov təmsil edirlər.
Konfransda “İnsan və biosfera” proqramı katibinin, üzv dövlətlərin fəaliyyətinə, regional və tematik MAB şəbəkələrə dair hesabatlar, eləcə də dövri icmal hesabatlar dinləniləcək.
Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin rəhbəri Anar Kərimov ölkəmizin UNESCO ilə elm sahəsində, xüsusilə də “İnsan və biosfera” proqramı vasitəsilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirib. O, iqlim dəyişikliyinin Planetimizə mənfi təsirlərinə toxunaraq, bioloji müxtəlifliyin və təbii ehtiyatların qorunub saxlanması və davamlı istifadəsini təmin etməyin vacibliyini bildirib. Səfir bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanması və müvafiq davamlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində konkret nəticələr əldəolunmasında MAB-ın əhəmiyyətindən söz açıb.
Anar Kərimov bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanmasının hökumətimizin əsas prioritetlərindən olduğunu vurğulayıb, bu istiqamətdə ölkəmizdə görülən ən son fəaliyyətlərdən danışıb. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə 2016-cı il oktyabrın 3-də “Azərbaycan Respublikasında bioloji müxtəlifliyin qorunmasına və davamlı istifadəsinə dair 2017–2020-ci illər üçün Milli Strategiya”nın qəbul olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Səfir Milli Strategiyanın əsas məqsədləri arasında bioloji müxtəlifliyin gələcək nəsillər üçün qorunub saxlanmasının, yoxsulluğun aradan qaldırılmasının, “Yaşıl iqtisadiyyat”a keçidin, ətraf mühitə dair təhsilin təşviqinin olduğunu da bildirib. Vurğulayıb ki, Milli Strategiya MAB Strategiyası (2015-2025) və Lima Fəaliyyət Planı (2016-2025) ilə uyğundur. O, MAB Proqramı Beynəlxalq Koordinasiya Şurasına üzv olan ölkəmizin bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığa töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, MAB üzrə Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri Urxan Ələkbərov bioloji müxtəlifliyi qorumaq və davamlı inkişaf hədəflərinə nail olmaq üçün insan bacarıqlarının artırılmasının əhəmiyyətinə toxunub. Qeyd edib ki, ölkəmizdə davamlı inkişafın idarə edilməsi ixtisasının tədrisi ilk dəfə milli təhsil proqramına daxil edilib. Bu istiqamətdə bakalavr, magistr və doktorluq səviyyəsində təhsil təmin edilib.
Dünya Bankının statistikasına görə, Azərbaycanda ümumi daxili məhsulun istehsalında enerjinin istifadə edilməsi son 10 ildə üç dəfə azalıb. Bu postsovet ölkələri arasında ən yaxşı, G7 ölkələri arasında isə yaxşı göstəricilərdən biri olub. Qeyd edək ki, UNESCO-nun “İnsan və biosfera” Proqramı dünyada bioloji müxtəlifliyin qorunub saxlanması istiqamətində dövlətlərarası elmi proqramdır və beynəlxalq səviyyədə insan-təbiət münasibətlərinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə yaradılıb və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığı əlaqələndirir.
Azərbaycan 2015-ci ildə UNESCO-nun baş konfransında MAB Proqramının Beynəlxalq Koordinasiya Şurasına 4 il müddətinə seçilib. UNESCO–nun “İnsan və biosfera” Proqramı Beynəlxalq Koordinasiya Şurasının 29-cu sessiyası iyunun 15-dək davam edəcək.

Azerbaijan participated at the 29 th session of the International Co-ordinating Council of the Man and the Biosphere (MAB) Programme of UNESCO
2017-06-12The 29 th session of the International Co-ordinating Council of the Man and the Biosphere (MAB) Programme started at the UNESCO Headquarters in Paris.
The Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO Mr. Anar Karimov and the rector of the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan Republic, Urkhan Alekberov represented our country in the event.
The reports of the Secretary of the MAB Program on activities of Member States, regional and thematic MAB networks, and annual review reports will be discussed during the meeting.
Mr. Anar Karimov, Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO appreciated the cooperation between our country and the UNESCO in the field of science, especially through “Man and Biosphere” Programme. He mentioned about the biological diversity as one of the priorities of our government, and talked about the activities realized in this direction. He also reminded the adoption of “National Strategy for protection and sustainable use of biological diversity for 2017-2020” by the Decree of the President Ilham Aliyev signed in October 3, 2016.
The rector of the Academy of Public Administration, Head of the National Committee of MAB in Azerbaijan Mr. Urkhan Alekberov touched upon the development of human skills to achieve preservation of biological diversity and sustainable development goals.
He mentioned that the teaching of sustainable development courses are included in national education program. This discipline is taught at Bachelor, Masters and PhD levels. According to the World Bank statistics, the share of production of energy in GDP has decreased 3 times in the last decade. This is the best result among post- Soviet countries, and one of the good results in G7 countries.
UNESCO “Man and Biosphere” Program is a multilateral scientific program which is aimed at to protect biological diversity in the world, and created to improve man-nature relations in the international level, and includes international cooperation. Azerbaijan is elected to the MAB Programme International Coordination Council for 4 years.
The 29 th session Programme International Coordinating Council of the Man and the Biosphere of UNESCO will continue till June 15.