2019-cu ildə Azərbaycan UNESCO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasına ev sahibliyi edəcək
24 iyun- 4 iyul tarixlərində Bəhreyn Krallığının Manama şəhərində YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 42-ci sessiyası keçirilir. İclasda Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayevin rəhbərliyi altında Xarici İşlər və Mədəniyyət nazirliklərinin əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti iştirak edir.
İclas çərçivəsində YUNESKO-nun Ümumdünya mədəni və təbii irsin qorunması haqqında Konvensiyasına aid məsələlər müzakirə edilib, eyni zamanda müxtəlif ölkələrin maddi irs nümunələri Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilib.
Komitə iclasının sonunda növbəti il üçün Komitənin sədri və 43-cü sessiyaya ev sahibliyi edəcək ölkə ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Yekun qərara əsasən Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Əbülfəs Qarayev Komitəyə sədr seçilib. Beləliklə, 2019-cu ildə YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasına Azərbaycan ev sahibliyi edəcəkdir. Tədbirdə dünyanın 180-dan artıq ölkəsindən 2000-dən nəfərdən çox nümayəndənin iştirakı gözlənilir.
Ümumdünya İrs Komitəsinin sessiyası dünya mədəni irsinə töhfə verən ən nüfuzlu tədbirlərindən biri hesab olunur. Ümumdünya İrs Komitəsi dünya xalqlarının kimliyini və tarixi yaddaşını ifadə edən maddi və təbii irs nümunələrinə, ən dəyərli abidələrə dair qərarlar qəbul edir. Bu tədbirə ev sahibliyi etmək və eyni zamanda Komitəyə sədrlik etməklə Azərbaycan Respublikası dünya xalqlarının mədəniyyət tarixində öz müsbət izini qoyacaqdır.
Ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən belə bir qərarın qəbul olunması Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında yürüdülən uğurlu xarici siyasət, Birinci vitse-prezident, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi və qayğısı, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər və Mədəniyyət nazirliklərinin birgə fəaliyyəti nəticəsində ölkəmizin YUNESKO ilə tərəfdaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini göstərir.

Azerbaijan will host the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee in 2019
42nd session of the UNESCO World Heritage Committee is taking place in Manama, Bahrain on 24 June - 4 July.
A delegation consisting of the Ministries of Foreign Affairs and Ministries of Culture led by the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Abulfas Garayev is attending the meeting.
UNESCO World Heritage Convention has been discussed within the framework of the meeting, as well as nominations of different countries’ cultural heritage inscribed on the World Heritage List.
Discussions regarding the appointment of new Committee Chairman and the country that would host the 43rd session for the next year have started at the end of the Committee meeting.
According to the final decision, Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Abulfas Garayev was elected as a Chairman of the Committee. Therefore, Azerbaijan will host the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee in 2019. The event is expected to involve more than 2,000 delegates from more than 180 countries around the world.
The World Heritage Committee's session is one of the most prestigious events contributing to the world cultural heritage. The World Heritage Committee makes decisions on tangible heritage patterns and the most valuable monuments, which reflect the identity and historical memory of the people of the world. By hosting this event and at the same time chairing the Committee, Republic of Azerbaijan will put its mark on the cultural history of the world’s nations.
The adoption of such an important decision for our country is a result of a successful foreign policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, support and care of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan and UNESCO Goodwill Ambassador Mehriban Aliyeva and joint activities of the Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, which our country's partnership with UNESCO is developing at a high level.