“Digital Girls – Milli Təlim Proqramı” layihəsi üzrə onlayn təlimlər keçirilib
Ölkəmizdə xanımların informasiya texnologiyaları üzrə biliklərinin inkişafı və İKT sahəsinə marağının artırılması məqsədilə “Digital Girls” (“Rəqəmli Qızlar”) sosial layihəsi uğurla həyata keçirilir.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyindən bildirilib ki, layihə çərçivəsində 560 məktəbli və gənc qız rəqəmli texnologiyalar üzrə təlimlərdə iştirak edib.
Nazirliyin İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzinin (İKT LAB) təlimçiləri tərəfindən keçirilmiş ikigünlük təlimlərdə xanımlara kompüter texnologiyaları ilə yanaşı, şəxsi inkişaf bacarıqları və həyatda bu bacarıqları tətbiq etməklə uğur qazanmağın yolları öyrədilib. Həmçinin qızlar İKT sahəsində uğurlu karyera qurmaq imkanları ilə tanış olublar.
Xüsusi karantin rejimi dövründə layihə çərçivəsində onlayn formatda keçirilmiş son təlimlərə Bakı, Zaqatala, Şamaxı, Mingəçevir, Qəbələ, Ağdaş, Şabran və Xırdalan şəhərlərindən məktəbli və gənc qızlar qatılıblar. Layihə iştirakçılarına sertifikat və hədiyyələr təqdim edilib.
Qeyd edək ki, “Rəqəmli Qızlar – Milli Təlim Proqramı” layihəsi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin və UNESCO-nun təşəbbüsü və maliyyə dəstəyi, İKT LAB Tətbiq və Tədris Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilir. Layihənin inkişafına “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, “Aztelekom” MMC və “WoWoman” qadınların inkişaf platforması dəstək verib. Layihə haqqında daha ətraflı məlumatı bu link (https://iktlab.az/digitalgirls/) vasitəsilə əldə etmək olar.

Online trainings held as part of project Digital Girls
The implementation of the social project Digital Girls, which is aimed at developing women’s knowledge in information technologies and increasing their interest in ICT in Azerbaijan, is being implemented successfully.
As part of the project, 560 schoolgirls and young girls attended the trainings on digital technologies.
At the two-day trainings conducted by instructors of the ICT Applying and Training Center (ICT LAB) of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the girls, along with computer technologies, were also able to learn personal development skills and ways to achieve success with their application. They also learned about the possibilities of building a successful career in the field of ICT.
The last online trainings held as part of the project during the special quarantine regime were attended by schoolgirls and young girls from Baku, Zagatala, Shamakhy, Mingachevir, Gabala, Aghdash, Shabran and Khirdalan. The project participants were awarded certificates and gifts.
It should be noted that the project Digital Girls – National Training Program is held on the initiative and financial support of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and UNESCO, and organized by the ICT Applying and Training Center (ICT LAB). The project is also supported by Regional Development Public Association, Aztelecom LLC and the WoWoman platform.