Ankarada Müstəqilliyin Bərpası Günü və Nizami Gəncəvinin 880 illiyi münasibətilə tədbirlər keçirilib
2021-10-18
Azərbaycanda Müstəqilliyin Bərpası Günü və dahi Azərbaycan şairi, böyük ədib və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin 880 illiyi münasibətilə mərasim təşkil olunub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycanın Türkiyədəki səfirliyi, UNESCO üzrə Azərbaycan və Türkiyə milli komissiyalarının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə rəsmi şəxslər - səfirlər, deputatlar, o cümlədən Azərbaycan Milli Məclisinin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin sədri Səməd Seyidovun və Azərbaycanın insan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) Səbinə Əliyevanın rəhbərliyi ilə Ankarada səfərdə olan nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Mərasimin rəsmi hissəsində Türkiyənin mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Sərdar Canın, Azərbaycanın Ankaradakı səfiri Rəşad Məmmədovun və UNESCO üzrə Türkiyənin Milli Komissiyasının sədri vəzifəsini icra edən Dəniz Çakarın çıxışları dinlənilib.
Sonra tədbir maraqlı musiqi proqramı ilə davam edib.
Azərbaycanın Xalq artisti Mənsum İbrahimov rəngarəng repertuarı və ecazkar səsi ilə səhnəni fəth edib. Xanəndəni Azərbaycanın Xalq artisti Elçin Həşimov (tar), Əməkdar artist Kamran Kərimov (nağara) və Pərviz Fərhadov (kamança) müşayiət ediblər.
Konsertin ikinci pərdəsində solistlər Demet Gürhan və Xosrov Hakan Amiri pianoda Gülər Dəmirova müşayiət edib.

Events dedicated to the Restoration of Azerbaijan’s Independence and the 880th anniversary of Nizami Ganjavi were held in Ankara
2021-10-18
A ceremony was held in Ankara on October 18 - on the occasion the Day of Restoration of Independence in Azerbaijan and the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi.
Azertag reports that the event was jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Turkey, the National Commissions of Azerbaijan and Turkey for UNESCO, which was attended by officials, including ambassadors, deputies, as well as delegations led by the Chairman of the Committee for International Relations and Inter-Parliamentary Connexions of the Azerbaijani Parliament Samad Seyidov and the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman) Sabina Aliyeva.
Deputy Minister of Culture and Tourism of Turkey Serdar Cham, Ambassador of Azerbaijan Rashad Mammadov to Turkey, and Acting Chairman of the National Commission of Turkey for UNESCO made a speech in the official part of the ceremony.
Then the event continued with a remarkable music program.
The “People's Artist of Azerbaijan” Mansum Ibrahimov impressed everyone with his colorful repertoire and miraculous voice during the event. The singer was accompanied by the “People's Artist of Azerbaijan” Elchin Hashimov (tar), the “Honored Artist” Kamran Karimov (drums) and Parviz Farhadov (kamancha). In the second act of the concert, soloists Demet Gurhan and Khosrov Hakan Amiri accompanied Gular Damirova on the piano.