Azərbaycan UNESCO-da Beynəlxalq Çay Günündə təmsil olunub
UNESCO-nun mənzil qərargahında qurumun çay istehsal edən üzv ölkələrinin daimi nümayəndəliklərinin iştirakı ilə Beynəlxalq Çay Günü qeyd olunub.
AZƏRTAC xəbər verir ki UNESCO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycanın stendi Fransadakı səfirliyimizin dəstəyi ilə Fransa-Azərbaycan Dialoqu və Toğrul Nərimanbəyov adına assosiasiyalar tərəfindən təşkil edilib.
Tədbirdə UNESCO-nun Baş direktorunun müavini Sin Ku, çay istehsal edən ölkələrin təşkilat yanında daimi nümayəndələri çıxış edərək çay bitkisinin yarpaqlarından hazırlanan bu içkinin sudan sonra ən çox istehlak edilən içki olduğunu, bu bitkinin mənşəyinin dəqiq yeri məlum olmasa da, onun 5000 il bundan əvvəl Çində istehlak edildiyini qeyd ediblər. Həmçinin çay istehsalı və emalının inkişaf etməkdə olan ölkələrdə milyonlarla ailənin əsas gəlir mənbələrindən biri olmaqla yanaşı, az inkişaf etmiş ölkələrdə ən yoxsul ailələrin əsas dolanışıq vasitəsi olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, çay sənayesi əslində bəzi kasıb ölkələr üçün əsas gəlir və ixrac mənbəyidir. Çayın sağlamlıqla bağlı məziyyətləri vurğulanıb.
Çay süfrələri hər ölkənin ənənələrinə uyğun şəkildə UNESCO yanındakı daimi nümayəndəliklər tərəfindən təşkil edilib. Tədbirdə yanaşı olan Azərbaycan və Türkiyə çay stendləri daha çox diqqəti cəlb edib.
Milli suvenirlərlə bəzədilmiş Azərbaycan çay stendində milli şirniyyatımız və Azərbaycan çayı, eləcə də Heydər Əliyev Fondunun UNESCO-nun maddi və qeyri-maddi mədəni irs siyahısına salınmış mədəni və tarixi irs abidələrinə dair fransız dilində nəşrləri, armudu stəkanlar, milli musiqi alətlərini əks etdirən suvenirlər nümayiş olunub. Ziyarətçilərə Azərbaycan çayı haqqında məlumat verilib və fransız dilində nəşrlər hədiyyə edilib.
Tədbirdə Parisdə fəaliyyət göstərən “Natəvan” məktəbinin şagirdlərinin Azərbaycan, Şuşa, eləcə də sülh mövzusu ilə bağlı çəkdikləri rəsm əsərləri nümayiş olunub.
Tədbirin bədii hissəsində iştirakçı ölkələrin incəsənət nümayəndələri milli musiqi və rəqslərini təqdim ediblər.

Azerbaijan represented at International Tea Day in UNESCO
2024-06-11The International Tea Day was celebrated at the headquarters of UNESCO with the participation of permanent representations of member countries producing tea.
According to AZERTAC, the event organized by UNESCO featured Azerbaijan's booth, organized with the support of our embassy in France and by the France-Azerbaijan Dialogue and Togrul Narimanbayov associations.
At the event, Sin Ku, Deputy Director-General of UNESCO, along with permanent representatives of tea-producing countries, addressed the audience, noting that tea, is the most consumed beverage after water. Although the exact origin of this plant is not known, it was mentioned that it was consumed in China 5,000 years ago. It was also stated that tea production and processing is one of the main sources of income for millions of families in developing countries, and it is the main means of livelihood for the poorest families in less developed countries. It was noted that the tea industry is actually the main source of income and export for some poor countries. The health benefits of tea have been emphasized.
Tea parties were organized by permanent missions to UNESCO in accordance with the traditions of each country. Azerbaijani and Turkish tea stands, which were side by side at the event, attracted more attention.
At the Azerbaijan tea stand decorated with national souvenirs, our national sweets and Azerbaijan tea, as well as French-language publications of the Heydar Aliyev Foundation on cultural and historical heritage monuments included in the list of tangible and intangible cultural heritage of UNESCO, pear cups, and souvenirs depicting national musical instruments were displayed. Visitors were informed about the Azerbaijani tea and were given publications in French.
At the event, artworks made by the students of the "Natavan" school in Paris depicting Azerbaijan, Shusha, as well as works related to the theme of peace, were exhibited.
During the artistic segment of the event, representatives of participating countries presented their national music and dances.